top of page
НАШІ СВЯТА

1 вересня - День знань

Перша неділя жовтня - День вчителя

14 жовтня - День Захисника України

14 жовтня - День українського козацтва

31 грудня-1 січня - Новий рік

7 січня - Різдво

14 лютого - День закоханий

8 березня - Міжнародний жіночий день

1 квітня - День сміху

ДЕРЖАВНІ СВЯТА

Січень

1 січня - Новий рік. Свято є державним вихідним днем. У всіх регіонах для дітей організовано проводяться новорічні ранки з подарунками. Для старшого покоління проводяться різні концерти.

1 січня - Всесвітній день миру. Проголошено папою Павлом VI. Відзначається з 1968 року.

6 січня - Святий Вечір. Одне з найурочистіших свят. Його відзначають напередодні Різдва.

7 січня - РіздвоСвято народження Ісуса Христа.

13 січня - Старий Новий рік (Щедрий вечір). Зустріч Нового року за старим стилем (юліанським календарем)

14 січня - Обрізання Христове. Новий церковний рік. День Василія Великого.

19 січня - Водохреща. Свято Хрещення Ісуса Христа в Йордані

20 січня - День Автономної Республіки Крим. Цього дня 1991 року більшість кримчан на загальнокримському референдумі висловилися за відновлення Кримської автономії, що зумовило статус Криму у складі України.

22 січня - День Соборності України. День об'єднання українських земель УНР і ЗУНР згідно з Актом Злуки від 22 січня 1919 року. Спершу встановлене указом Президента України від 25 січня 1999, однак 30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича № 1209/2011 скасоване разом із Днем Свободи. Натомість тим самим указом було встановлене нове свято — День Соборності та Свободи України, що також відзначалося 22 січня. Останнє скасоване указом Президента України № 871/2014, і цим же указом відновлене святкування Дня соборності.

25 січня - Тетянин день. День заснування Московського університету у 1755 році Михайлом Ломоносовим, що приурочив його до іменин своєї матері Тетяни Петрівни.

26 січня - Міжнародний день митника. У листопаді 1952 року вступила в силу «Конвенція про утворення Ради митної співпраці». 26 січня 1953 року в Брюсселівідбулася перша сесія Ради митної співпраці. На сесії керівниками своїх митних служб було представлено 17 країн Європи.1983 року цей день — 26 січня — вибрали як щорічне свято.

26 січня - День працівників контрольно-ревізійної служби України. 26 січня 1993 року був підписаний Закон «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні». З тих пір 26 січня святкується як «День працівника контрольно-ревізійної служби України».

29 січня - День пам'яті героїв Крут. В цей день відбулася Битва під Крутами

29 січня - День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни. Святкується цей день з 1985 року з моменту прийняття Делійської декларації про принципи вільного від ядерної зброї та ненасильницького світу. Декларація була прийнята на нараді голів держав і урядів Індії, Аргентини, Греції, Мексики, Танзанії та Швеції.

30 січня - Всесвітній день допомоги хворим на проказу. Відзначається з 1954 року.

Лютий

2 лютого - День водно-болотних угідь. Цього дня у 1971 році в Іранському місті Рамсар підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). У 1996 році постійний комітет Конвенції вибрав 2 лютого, річницю підписання Рамсарської конвенції, як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотні угіддя на цілій земній кулі.

11 лютого - Всесвітній день хворогоЗасновано 30 травня 1992 року папою Іоаном Павлом ІІ. Відзначається католиками у день Лурдської Богоматері.

14 лютого - День святого Валентина, День закоханих. В Україні святкується з початку 90-х рокув 20 століття. Класичною емблемою Валентинового дня вважаються червоні троянди і «валентинки»

15 лютого - СтрітенняВідзначають в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після його народження.

15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших державВідповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цей день приурочений до роковин виведення військ СРСР з Афганістану.

Останній тижденьперед Великим постомМасницяСвято зустрічі весни та проводів зими. Головним атрибутом масниці є млинці і народні гуляння.

19 лютого - Міжнародний день захисту морських ссавців. Цей день вважається днем захисту не лише китів, але і всіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. Святкується цей день з 1986 року, коли після 200-річного винищення китів Міжнародна китова комісія ввела заборону на китовий промисел.

20 лютогоДень пам'яті «Небесної сотні»День вшанування пам'яті загиблих мітингувальників «Революції гідності». 21 лютого на Майдані Незалежності у місті Києві відбулось прощання[4] із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею».

21 лютого - Міжнародний день рідної мови. За пропозицією держав-членів ЮНЕСКО Генеральна конференція організації в листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, яка вперше святкувалася 21 лютого 2000 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого вибрана тому, що саме цього дня в 1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь в демонстрації за надання рідній їм бенгальській мові статусу державного в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.

22 лютого - Міжнародний день підтримки жертв злочинівВідзначається з 1990 року, коли в цей день уряд Англії надрукував «Хартію жертв злочинів».

Березень

1 березня - Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок. У 1931 році за ініціативою декількох держав французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль заснував в Парижі«Асоціацію Женевських зон» — «зон безпеки» для створення за допомогою двосторонніх і всебічних угод локальних зон безпеки у всіх країнах, яка потім була перетворена в Міжнародну організацію цивільної оборони (МОЦО). 1 березня вступив в силу статут МОЦО, який схвалили 18 держав.

8 березня - Міжнародний жіночий деньСвято, присвячене жінкам, яке відзначається у ряді країн. 8 березня є офіційним вихідним днем в Україні, Росії, Азербайджані,Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В'єтнамі.

Друга субота березня. День землевпорядника. День землевпорядника відзначається в Україні з 1999 року, коли Указом Президента № 1556/99 була підтримана ініціатива Державного комітету України із земельних ресурсів і Союзу землевпорядників України.

14 березня - Всесвітній день дій проти гребель, на захист річок, води й життя. Цей день започаткований в 1997 році з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.

15 березня - Всесвітній день споживача15 березня 1962 року президент США Джон Кеннеді, виступаючи із зверненням до Конгресу та об'єднань споживачів вперше проголосив права споживачів. День прав споживачів вперше відзначався 15 березня 1983 року.

Третя неділя березня - День працівника житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення. День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення відзначається в Україні згідно зУказом Президента № 46/94, від 15 лютого в 1994 року в редакції Указу Президента № 385/95 від 19 травня 1995 року.

21 березня - Всесвітній день лісів. Цей день зв'язаний з діяльністю щодо садження лісів та висвітлення важливості збільшення кількості зелених насаджень. Цей день відзначається урядами та міжнародними організаціями для визначення плану збереження лісів.

22 березня - Всесвітній день водних ресурсів. День водних ресурсів бере свій початок з Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році у Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води.

23 березня - Всесвітній метеорологічний деньВ 1960 році Всесвітня організація метеорології вирішила, що 23 березня буде святкуватися як Всесвітній день метеорології. Метою святкування є акцентування важливості метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні благополуччя населення. Щороку вибирається нове гасло цього дня, яке покликане допомогти людям зрозуміти значення метеорологічної служби.

23 березня - Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Ця дата встановлена в березні 2000 року Указом Президента України № 484/2000, враховуючи вагомий внесок працівників культури і любителів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно просвітницьку діяльність.

24 березня - Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз. З метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і розповсюдженню туберкульозу, враховуючи рекомендації Всесвітньої Організації Охорони здоров'я і на підтримку ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу»Президент України %2F2002 Указом № 290/2002 від 22.03.2002, встановив Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

25 березня - День працівників СБУ25 березня 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про Службу безпеки України», Цей день з 2001 року згідно зУказом Президента № 193/2001 відзначається як День Служби безпеки України (СБУ).

26 березня - День Внутрішніх військ України. День внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України відзначається щорічно 26 березня — в день ухвалення Верховною Радою України в 1992 році Закону «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України». Указ Президента від 26.03.1996 № 216/96 про встановлення Дня внутрішніх військ є визнанням державою їх заслуг в справі охорони громадського порядку і боротьби із злочинністю, охорони важливих державних об'єктів.

27 березня - Міжнародний день театруМіжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Установлений у Відні на 9-му конгресі Міжнародного інституту театру (МІТ) при ЮНЕСКО в 1961 році.

Квітень

1 квітня - День сміху. Неофіційне свято. За традицією, цього дня прийнято жартувати над друзями, членами сім'ї, колегами і т. д. Ці жарти зазвичай спрацьовують, якщо людина забула, який сьогодні день.

Перша неділя квітняДень геологаУказом Президента України від 07 лютого 1995 року № 110/95 в Україні встановлено професійне свято працівників геології, геодезії і картографії. Це одне з свят, час святкування якого зберігся незмінним з 1966 року.

7 квітня - Благовіщення. В основі свята — повідомлення архангела Гавриїла Діві Марії «благої вісті» (звідси і Благовіщення) про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського.

7 квітня - Всесвітній день здоров'я. Відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня в 1948 році вступив в силу Статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВОЗ).

12 квітня - Всесвітній день авіації та космонавтики. День працівників ракетно-космічної галузі України12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше побував в космосі. Указом Президента України № 230 від 13 березня 1997 року в Україні цей день проголошено днем працівників ракетно-космічної галузі України.

18 квітня - День пам'яток історії та культури. 18 квітня — Міжнародний день визначних пам'яток і історичних місць. В Україні це свято встановлене Указом Президента України від 23.08.1999 № 1062/99 на підтримку ініціативи учених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'ятників історії і культури.

Третя субота квітняДень довкілляСвято всановлене згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.

22 квітня - Міжнародний день Землі. 22 квітня 1970 року у США, в Нью-Йорку, студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 року цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.

23 квітня - Всесвітній день книги й авторського праваІдея святкування виникла в Каталонії, де 23 квітня, в день Святого Георгія — покровителя Каталонії, жінкам вручають троянди, а кожен чоловік може розраховувати на отримання в подарунок хоч однієї книги. Троянда натякає на кров, пролиту Георгієм в битві з драконом, а книжки нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса, автора романа «Винахідливий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». У 1996 році ЮНЕСКО інтернаціоналізувала це свято, підтвердивши свою прихильність справі заохочення читання, книговидання і захисту інтелектуальної власності.

26 квітня - Міжнародний день інтелектуальної власностіГенеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності на своєму засіданні у вересні 2000 року ухвалила рішення про встановлення цього свята. При цьому вона виходила з того, що 26 квітня знаменує собою народження ВОІВ, організації, покликаній сприяти охороні і розвитку інтелектуальної власності у всьому світі.

26 квітня - Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.

Дата змінна - Великдень або ПасхаХристиянське свято Воскресіння Ісуса Христа. Завжди припадає на неділю, в Україні на державному рівні відзначають відповідно до православної традиції. Оскільки свято припадає на вихідний день, наступний понеділок в Україні — неробочий день.

Травень

1 та 2 травня - День Праці. Спочатку 1 травня — День міжнародної солідарності трудящих. 1 травня 1886 року американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація, закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу на згадку про виступ робочих Чикаго ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відмічений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

3 травня - Всесвітній день свободи преси. 3 травня 1991-го року в Намібії представники незалежних видань Африки ухвалили «Віндхуцьку декларацію», яка містила заклик до держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. Цей день і відзначають за ініціативоюЮНЕСКО та ООН.

7 травня - День Радіо. Цього дня 1895 року російський фізик Олександр Степанович Попов здійснив перший сеанс радіозв'язку і продемонстрував світові перший радіоприймач.

8 травня - Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. 8 травня народився Анрі Дюнан, ініціатор створення цього всесвітнього руху. У серпні 1864-го року він вперше почав обстоювати право на життя, недоторканність і полегшення страждань людей в умовах збройних конфліктів.

8 травня - День пам'яті та примирення. Встановлений 2015 року з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогуАнтигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів — переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України[6]

9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Свято встановлене з метою збереження пам'яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років. Неробочий день в Україні. Відзначається з 2015 року, в Україні прийшло на заміну святу «День Перемоги» цього ж року.

12 травня - Всесвітній день медсестер. Офіційно свято відзначається з 1971 року в день народження англійки Флоренс Найтінгейл, родоначальниці системи по підготовці кадрів середнього і молодшого медичного персоналу.

Друга неділя травняДень матеріУ 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств була Олена Кисилівська, редактор тижневика «Жіноча доля». Законодавчо святкування Дня матері в Україні встановлене Указом Президента від 10.05.1999 № 489/99.

15 травня - Міжнародний день родиниУ 1993 році. Генеральна асамблея ООН прийняла постанову, що починаючи з 1994 року 15 травня щорічно буде відзначатися Міжнародний день сімей. Зроблено це з метою поглиблення розуміння питань сім'ї та підвищення інституціональних можливостей країн вирішувати серйозні проблеми, пов'язані з сім'єю, на основі комплексної політики.

29 травня - Міжнародний день миротворців. Міжнародний день, що відзначається ООН щороку 29 травня, а також офіційно відзначається в Україні з 2003 р. згідно ізУказом Президента України «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 р. № 374/2003. Раніше в Україні відзначався День миротворця.

Червень

28 червня - День Конституції України. Відзначається з 1996 року.

Липень

1 липня - День архітектури України. Відзначається з 1995 року.

Перша неділя липня - День Військово-Морських Сил Збройних Сил УкраїниВідзначався з 1997 до 2005. Відновлений з 2015 року.

7 липня - Свято Івана Купала.

15 липня - День українських миротворців. Відзначається з 2013 року. Постанова ВР України № 1165

28 липня - День хрещення Київської Русі — України. Відзначається з 2008 року.

Серпень

14 серпня - Маковія. Українське церковне свято. Ще називають Медовим, або Спасом на воді.

23 серпня - День Державного Прапора України. Відзначається з 2004 року.

24 серпня - День Незалежності України. Відзначається з 1991 року.

Вересень

15-21 вересня - День винахідника і раціоналізатора. Відзначається у третю суботу вересня з 1994 року.

День фармацевтичного працівника. Відзначається у третю суботу вересня з 1999 року.

Жовтень

Перша неділя жовтня - День працівників освіти. професійне свято працівників освіти України.

14 жовтня - День захисника України. Президент України 13 жовтня 2014 року підписав указ, відповідно до якого щороку 14 жовтня відзначатиметься День захисника України.

14 жовтня - День Українського козацтва, Свято УПА, Покрова Пресвятої Богородиці

28 жовтня - День визволення України від фашистських загарбників. Відзначається з 2009 року.

Листопад

9 листопада - День української писемності та мовиВідзначається з 1997 року. Встановлений Леонідом Кучмою.

16 листопада - День працівників радіо, телебачення та зв'язку. Відзначається з 1994 року.

17 листопада - День студентаВідзначається з 1999 року. Припадає на Міжнародний день студентів.

21 листопада - День Гідності та СвободиВідзначається з 2014 року. Святкується на честь початку в цей день Помаранчевої революції (2004) та Революції Гідності(2013).

Грудень

Друга неділя грудня - День благодійництва. Відзначається щорічно у другу неділю грудня з 2008 року.

6 грудня - День Збройних сил України. Відзначається з 1993 року згідно із постановою Верховної Ради України. Саме в цей день — 6 грудня 1991 року був ухвалений закон України «Про Збройні Сили України».

bottom of page